26 Kwietnia 2018

Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir

Wypalanie traw jest nielegalne

Okres wiosny, jak co roku wiąże się z tym, iż wiele osób przystępuje do wypalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych. Przypominamy, że praktyka wiosennego wypalania traw jest procederem nielegalnym w myśl obowiązujących przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody/Dz.U.2004r. Nr.92 poz.880/  Art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny do 5 tys. zł".

Czym grozi wypalanie traw?

Prowadzi do wypadków śmiertelnych z udziałem ludzi a także to wyrok śmierci dla niezliczonej ilości zwierząt  - od drobnych bezkręgowców (dżdżownice, pająki, świerszcze, pasikoniki, motyle mrówki, pszczoły, osy), po wiele gatunków kręgowców (ropuchy, jaszczurki zwinki i żyworodne), a także liczne gatunki ptaków i ich lęgi. Giną mrówki niszczące szkodniki, jedna kolonia może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie. W ekosystemach leśnych pożary niszczą kryjówki zwierząt oraz bazę pokarmowa dla wielu organizmów. Powstaje dym, którego podstawowymi składnikami są węglowodory wstrzymujące oblatywanie pszczół. Ginie mikroflora glebowa, która wyjaławia glebę i hamuje naturalny rozkład resztek organicznych. Wypalona łąka prowadzi w konsekwencji do wyjałowienia gleby i ubytku próchnicy a ścielący się dym, to zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do atmosfery przedostaje się dużo, CO2, siarki i węglowodorów aromatycznych o właściwościach rakotwórczych.

Jeżeli zauważysz  podpalacza zadzwoń natychmiast - Policja 997 lub - Straż 998

OSP Łężany OSP Łężany
Spotykają się dwaj koledzy.
-Słyszałem, że wczoraj był u ciebie w domu
pożar.
-Eee, nie ma o czym mówić. Przyjechali strażacy,
przestraszyli się ognia i uciekli...

Fąfara spotyka na ulicy kolegę ubranego w
strażacki mundur.
-Skąd masz ten mundur??
-To prezent od żony. Gdy wczoraj przyszedłem
wcześniej z pracy, leżał na krześle obok łóżka!