21 Marca 2019

Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj

Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"

Odznaczenie cywilne

Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"

zasluzony.JPG

Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" – polskie odznaczenie cywilne, nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" została ustanowiona Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 roku jako odznaczenie za ratowanie życia i ochronę mienia.

Odznaka posiada trzy stopnie:

• I stopień - Brązowa Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej",
  • II stopień - Srebrna Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej",
  • III stopień - Złota Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej",

Zasady nadawania

Odznaka zgodnie z rozporządzeniem może być nadana osobom, które:

1. wykazały ofiarność i odwagę w bezpośrednich działaniach ratowniczo - gaśniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
  2. swą pracą lub działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej,
  3. mają wybitne osiągnięcia służbowe jako strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Odznakę nadaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Osoba wyróżniona otrzymuje Odznakę i legitymację potwierdzającą jego nadanie. Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w stopniach. Okres pomiędzy przyznaniem wyższych stopni odznaki nie powinien być krótszy od 4 lat. Wyjątek stanowi nadanie odznaki osobom, które wykazały ofiarność i odwagę w bezpośrednich działaniach ratowniczo - gaśniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Opis odznaki

Odznaka jest zawieszona na wstędze o kolorach: po obu brzegach czerwień, w środku błękit rozjaśniający się do bieli ku brzegom czerwonym. Na jej awersie centralnym akcentem jest orzeł strażacki nałożony na krzyż z czerwoną emalią, wkomponowany w wieniec dębowy. Odznaka jest trzystopniowa w kolorze metalu: złota, srebra i brązu. We wszystkich stopniach orzeł strażacki jest srebrzony i nakładany na czerwoną emilię krzyży. Na rewersie znajduje się obrys krzyża na tle koła. W krzyżu widnieje poziomy napis: "ZA RATOWANIE ŻYCIA I OCHRONĘ MIENIA". Wymiar odznaki wynosi 44 mm po ramionach krzyża

Baretka jest w kolorach wstążki, z tym, że dla III stopnia ma na czerwonym polu trzy wąskie białe pionowe paski, dla II stopnia - dwa paski, dla I stopnia - jeden pasek.

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.

Do OSP zgłasza się kandydat na strażaka.
- Pracowałeś kiedyś w straży?
- Nie.
- Odbyłeś jakieś szkolenie?
- Nie.
- Więc jakie masz kwalifikacje?
- Jestem różdżkarzem, umiem szukać wody.

Fąfara spotyka na ulicy kolegę ubranego w
strażacki mundur.
-Skąd masz ten mundur??
-To prezent od żony. Gdy wczoraj przyszedłem
wcześniej z pracy, leżał na krześle obok łóżka!