19 Lipca 2018

Lutobor, Rufin,
Wincenty, Wodzisław

Przysięga Strażacka

Tekst przysięgi strażackiej z końca XIX w.

" Ja nowo zaciężny towarzysz korpusu ochotniczej straży pożarnej w miejscowości Łężany przystąpiwszy z własnej woli i ochoty do tegoż korpusu, przyrzekam i ślubuję, że przy tej straży pożarnej wiernie i walnie służyć będę.

Ślubuje szczegółowo dla przełożonych moich bezwarunkowe posłuszeństwo w służbie i szacunek należny, dla towarzyszy koleżeństwo i zgodę.

Przyrzekam tak w służbie jako też poza służbą, życie i postępowanie honorowe, stanowi strażaka odpowiednie a mundurowi strażackiemu w niczym nieuchybiające.
Przyrzeczenie to daję w miejsce przysięgi służbowej."

Obecny tekst przysięgi strażackiej

" W pełni świadom obowiązków strażaka - ochotnika, uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem ochotniczej straży pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia."

- Straż pożarna? Proszę natychmiast przyjechać! Zauważyłam przed chwilką, że jakiś mężczyzna próbuje dostać się po drabinie do mojego mieszkania!
- Dlaczego pani do nas telefonuje, a nie na policję?
- Bo to robota dla straży. On ma za krótką drabinę!

Do OSP zgłasza się kandydat na strażaka.
- Pracowałeś kiedyś w straży?
- Nie.
- Odbyłeś jakieś szkolenie?
- Nie.
- Więc jakie masz kwalifikacje?
- Jestem różdżkarzem, umiem szukać wody.