20 Listopada 2018

Feliks, Jeron,
Oktawiusz, Sędzimir

Przysięga Strażacka

Tekst przysięgi strażackiej z końca XIX w.

" Ja nowo zaciężny towarzysz korpusu ochotniczej straży pożarnej w miejscowości Łężany przystąpiwszy z własnej woli i ochoty do tegoż korpusu, przyrzekam i ślubuję, że przy tej straży pożarnej wiernie i walnie służyć będę.

Ślubuje szczegółowo dla przełożonych moich bezwarunkowe posłuszeństwo w służbie i szacunek należny, dla towarzyszy koleżeństwo i zgodę.

Przyrzekam tak w służbie jako też poza służbą, życie i postępowanie honorowe, stanowi strażaka odpowiednie a mundurowi strażackiemu w niczym nieuchybiające.
Przyrzeczenie to daję w miejsce przysięgi służbowej."

Obecny tekst przysięgi strażackiej

" W pełni świadom obowiązków strażaka - ochotnika, uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem ochotniczej straży pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia."

Dowódca straży pożarnej wchodzi do dyżurki. Powoli nastawia wodę na kawę i zapala papierosa. Po upływie kilkunastu minut mówi do strażaków: panowie powoli się zbierajmy urząd skarbowy się pali.

Po zademonstrowaniu swych umiejętności kandydatka na śpiewaczkę pyta profesora:
- Czy mój głos ma jakieś szanse?
- Oczywiście! Na przykład, gdy wybuchnie pożar!