19 Stycznia 2019

Mechtylda, Pia,
Racimir, Sara

Przysięga Strażacka

Tekst przysięgi strażackiej z końca XIX w.

" Ja nowo zaciężny towarzysz korpusu ochotniczej straży pożarnej w miejscowości Łężany przystąpiwszy z własnej woli i ochoty do tegoż korpusu, przyrzekam i ślubuję, że przy tej straży pożarnej wiernie i walnie służyć będę.

Ślubuje szczegółowo dla przełożonych moich bezwarunkowe posłuszeństwo w służbie i szacunek należny, dla towarzyszy koleżeństwo i zgodę.

Przyrzekam tak w służbie jako też poza służbą, życie i postępowanie honorowe, stanowi strażaka odpowiednie a mundurowi strażackiemu w niczym nieuchybiające.
Przyrzeczenie to daję w miejsce przysięgi służbowej."

Obecny tekst przysięgi strażackiej

" W pełni świadom obowiązków strażaka - ochotnika, uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem ochotniczej straży pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia."

- Wyobraź sobie, Kaziu, kiedy zauważyłem, że cały dom stoi w płomieniach, wbiegłem natychmiast do kuchni i na rękach wyniosłem teściową.

- Ale dlaczego tyle jest innych ważnych rzeczy?

- No cóż, każdy w takich okolicznościach traci głowę...

Podczas zajęć kulturalno- wychowawczych w remizie prowdzący zadaje pytanie:
- Czym różni się fortepian od skrzypiec?
Po długim milczeniu z sali pada odpowiedź:
- Fortepian pali się dłużej.