26 Kwietnia 2018

Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir

Sołectwo Łężany

Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowgo, nad potokiem Olszyny (Badoniem) w kotlinie otoczonej wzniesieniami, na wysokości 275 – 290 m npm. Zajmują powierzchnię     319 h, posiadają 1697 mieszkańców,  879 kobiet i 873 mężczyzn .

Na terenie miejscowości znajdują się: szkoła, przedszkole, Remiza OSP, Dom Ludowy, parafia rzymskokatolicka, kościół, trzy sklepy spożywczo-przemysłowe, dwie piekarnie i wiele małych firm. Zachowały się tu zabytkowe przydrożne kapliczki i pozostałości po kopalni ropy naftowej.

Po raz pierwszy Łężany zostały wymienione w 1427 roku z Targowiskami, z którymi mają wspólną historię. Będąc własnością królewską, posiadały prawo niemieckie. Dogodne położenie przy trakcie handlowym, prowadzącym na Ruś, oraz drugim węgierskim biegnącym z Przemyśla przez Duklę na Węgry stworzyło osadzie możliwość bogacenia się. Jednak z drugiej strony miejscowość była narażona na rabunki. W XV wieku miejscowość należała do Piotra Smolickiego (starosty sanockiego) była ona wtedy opisywana łącznie z sąsiednimi Targowiskami. Schyłkiem XVI i XVII wieku Łężany dzierżawili Sieńscy h. Dębno do których należały ziemie Rymanowa i Iwonicza. W czasach późniejszych kolejnymi dzierżawcami byli: Tomaszewcy, Krasowcy, Baranieccy. Gdy Austriacy zlikwidowali końcem XVIII wieku królewszczyzny miejscowość została kupiona przez Baranieckich. Następnie w XIX wieku przeszła w ręce Głaszewskich. W XIX wieku w sąsiednich Targowiskach wybudowano stację kolejową leżącą na linii kolejki transwersalnej, pozwoliło to Łężanom przyspieszyć rozwój miejscowości wskutek powstania nowych miejsc pracy. Także w tym wieku wieś została narażona na klęski żywiołowe oraz na przemarsz wojsk rosyjskich (1849r.). W latach 1831 i 1873 mieszkańcy zmagali się z epidemiami cholery. W latach I wojny światowej miejscowość nie poniosła dużych strat, ponieważ nie toczyły się tutaj walki. Okres międzywojenny to dalsza rozbudowa i rozwój miejscowości, która od roku 1935 należy do gminy Miejsce Piastowe. Prowadzono tutaj wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej, znajdowała się także kopalnia „Szczęść Boże”. Podczas II wojny światowej mieszkańcy należący do plutonu ZWZ/AK będącego częścią placówki „Pelargonia”, a podczas akcji „Burza” zgrupowania „Południe” uczestniczą w działaniach wojennych. Końcem wieku Łężany zostały rozbudowane, wzniesiono nowe obiekty budowlane użyteczności publicznej. Po starej zabudowie wsi nie zachowało się wiele, do dziś znajduje się tutaj kilka ciekawych kapliczek.

W czasie ćwiczeń oficer pyta strażaka, co by zrobił, gdyby zauważył , że grozi komuś śmierć w płomieniach.
- Krzyknąłbym "człowiek w niebezpieczeństwie"
- Nieźle, ale gdyby to był któryś z waszych komendantów?
- Zależy który.................

Fąfarowa przygotowująca w kuchni potrawy wigilijne, słyszy wołanie Jasia:
- Mamo, choinka się pali!
- Tyle razy mówiłam: nie mówi się "pali", tylko "świeci".
Po chwili:
- Mamo, firanki się świecą!!!