21 Sierpnia 2018

Franciszek, Joanna,
Kazimiera, Męcimir

Sołectwo Łężany

Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowgo, nad potokiem Olszyny (Badoniem) w kotlinie otoczonej wzniesieniami, na wysokości 275 – 290 m npm. Zajmują powierzchnię     319 h, posiadają 1697 mieszkańców,  879 kobiet i 873 mężczyzn .

Na terenie miejscowości znajdują się: szkoła, przedszkole, Remiza OSP, Dom Ludowy, parafia rzymskokatolicka, kościół, trzy sklepy spożywczo-przemysłowe, dwie piekarnie i wiele małych firm. Zachowały się tu zabytkowe przydrożne kapliczki i pozostałości po kopalni ropy naftowej.

Po raz pierwszy Łężany zostały wymienione w 1427 roku z Targowiskami, z którymi mają wspólną historię. Będąc własnością królewską, posiadały prawo niemieckie. Dogodne położenie przy trakcie handlowym, prowadzącym na Ruś, oraz drugim węgierskim biegnącym z Przemyśla przez Duklę na Węgry stworzyło osadzie możliwość bogacenia się. Jednak z drugiej strony miejscowość była narażona na rabunki. W XV wieku miejscowość należała do Piotra Smolickiego (starosty sanockiego) była ona wtedy opisywana łącznie z sąsiednimi Targowiskami. Schyłkiem XVI i XVII wieku Łężany dzierżawili Sieńscy h. Dębno do których należały ziemie Rymanowa i Iwonicza. W czasach późniejszych kolejnymi dzierżawcami byli: Tomaszewcy, Krasowcy, Baranieccy. Gdy Austriacy zlikwidowali końcem XVIII wieku królewszczyzny miejscowość została kupiona przez Baranieckich. Następnie w XIX wieku przeszła w ręce Głaszewskich. W XIX wieku w sąsiednich Targowiskach wybudowano stację kolejową leżącą na linii kolejki transwersalnej, pozwoliło to Łężanom przyspieszyć rozwój miejscowości wskutek powstania nowych miejsc pracy. Także w tym wieku wieś została narażona na klęski żywiołowe oraz na przemarsz wojsk rosyjskich (1849r.). W latach 1831 i 1873 mieszkańcy zmagali się z epidemiami cholery. W latach I wojny światowej miejscowość nie poniosła dużych strat, ponieważ nie toczyły się tutaj walki. Okres międzywojenny to dalsza rozbudowa i rozwój miejscowości, która od roku 1935 należy do gminy Miejsce Piastowe. Prowadzono tutaj wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej, znajdowała się także kopalnia „Szczęść Boże”. Podczas II wojny światowej mieszkańcy należący do plutonu ZWZ/AK będącego częścią placówki „Pelargonia”, a podczas akcji „Burza” zgrupowania „Południe” uczestniczą w działaniach wojennych. Końcem wieku Łężany zostały rozbudowane, wzniesiono nowe obiekty budowlane użyteczności publicznej. Po starej zabudowie wsi nie zachowało się wiele, do dziś znajduje się tutaj kilka ciekawych kapliczek.

Strażak wrócił z pracy do domu i mówi do małżonki:
- Słuchaj mamy wspaniały system u nas w remizie. Kiedy zadzwoni pierwszy dzwonek, ubieramy nasze kurtki. Kiedy zadzwoni dzwonek drugi - zjeżdżamy po rurze na dół. Dzwoni trzeci dzwonek i wszyscy już siedzimy w wozie. Od dzisiaj chcę, żeby w tym domu obowiązywała podobna zasada. Kiedy powiem do Ciebie "dDzwonek pierwszy", masz się rozebrać. Kiedy powiem "dzwonek drugi" masz wskoczyć do łóżka". Kiedy powiem "dzwonek trzeci" zaczynamy całonocne kochanie.
Następnej nocy mąż wraca do domu i woła:
- Dzwonek pierwszy.
Żona rozebrała się do naga.
- Dzwonek drugi - zawołał strażak i żona wskoczyła do łóżka.
- Dzwonek trzeci - i zaczęli uprawiać seks.
Po dwóch minutach żona woła:
- Dzwonek czwarty!
- Co to jest dzwonek czwarty? - pyta zdziwiony mąż.
- Więcej węża - odpowiada żona - jesteś cholernie daleko od ognia.

- Sąsiedzie, czy wasze konie kopcą papierosy?
- A gdzie tam!
- No to stajnia wam się jara!